Oyun

Satranç nedir?

 Satranç, 6. Yüzyılda, Hindistan’da ortaya çıkmış, taşların görüntüleri zamanla değişmiş olsa da, kuralları hiç değişmemiş bir oyundur.

İlk olarak kralların stratejik yeteneklerini geliştirmek için oynadığı bir oyundur.

Zamanla, tüm dünyaya yayılmış, Mısır’daki tarihi kalıntılarda bile izlerine rastlanmıştır. Tüm dünyada saygı duyulan, özel ve eğitici bir oyun haline gelmiştir.

İki oyuncu arasında oynanan bu oyun satranç tahtası denilen 8 x 8 ‘lik kare bir alan üzerinde satranç taşları ile oynanır. Toplam 64 karenin yarısı siyah, yarısı beyaz renklerden oluşur.

Taraflar beyaz ve siyah renkli taşları alırlar, her oyuncunun bir seferde bir hamle yapmasıyla oyun gelişir. Oyunun başında beyaz ve siyahların 16 taşı bulunur. Bunlar bir Şah, bir vezir, iki kale, iki fil, iki at ve sekiz piyondan oluşur. Oyunun amacı karşı tarafın şahını mat etmektir.

Satranç, federasyonlaşmış kulüpleri olan, çok ciddiye alınan gereken ve sürekli antrenman yapılması gereken, kendine has bir felsefesi olan bir zihin sporudur. Kendine has felsefesi ile düşünce ve zihin yapısını geliştirdiğinden, gerçek bir satranç oyuncusunun tüm hayata bakışını ve davranışlarını geliştirebilir, herhangi bir şeyi yapmadan önce, sonradan karşısına çıkabilecek 3 belki de 4 hamle sonrasını bile hesaplayabilir hale getirir.Yani satranç oynamak bir nevi ufkunuzu açar ve sonuç odaklı düşünmeye sevk eder.

 

Satranç nasıl oynanır?

Her iki oyuncunun; 8’er tane piyonu, 2’şer tane kalesi, 2’şer fili, 2’şer atı, 1’er şahı ve 1’er veziri vardır. Sırayla, karşılıklı birer hamle yapılarak oynanır. Hamle sırasında, zaman kısıtlaması yoktur, acele ile oynanmaz. Taşların, belli hareket etme şekilleri vardır ve bunun dışına çıkılamaz.

Satranç taşlarının kuralları nelerdir?

 

Piyon

Tek başına bir piyon fazla yararı yoktur, fakat birden fazla piyon savunma hizalarını çekebilir karşı oyuncunun taşlarını sıkıştırabilir. Piyon son kareye kadar ilerlediğinde oyunun en güçlü taşlarına dönüşebilir. Önünde bir engel taş olmaması şartıyla bir kare veya iki kare ileri gidebilir. Piyon çapraz olarak düşman taşını alabilir.

 

Kale

Düz ve sınırsız hareket edebilir. Bulunduğu sütun ve satırda, isterse tek, önü açıksa sonuna kadar gidebilir.

 

Fil

Bulunduğu renkteki çaprazında, istediği kadar kare gidebilir. Önünde taş varsa, ilerleyemez.

 

At

L şekli çizerek ilerler. Önünde taş varsa, üstünden atlayabilir, konulacağı karenin boş olması veya alınacak düşman taşı olması yeterlidir.

 

Vezir

Ordunun en çok şekilde ve rahat hareket edenini temsil eder. Kale ve filin bütün hareketlerini yapabilir.

 

Şah

Oyunun en önemli taşıdır ama önemine nazaran, oldukça kısıtlı hareket yeteneği vardır. Her yöne, tek kare ilerleyebilir.

 

Daha önce belirttiğimiz gibi satranç taşlarının görüntüleri değişebilir ama özellikleri hep aynıdır. Mesela benim çok hoşuma giden bir satranç takımını örnek olarak gösterebilirim.Yüzüklerin efendisi serisi karakterleri kullanılmış.

 

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

En Çok Okunan Yazarlar

Birden fazla kategori barındıran güncel içerikli internet bloğu. Bilim ve Teknoloji Girişimcilik Kültür ve Sanat Filmler ve diziler Yaşam Spor Oyun
To Top