Yaşam

Sorumluluk Nedir?

Sorumluluğu kısaca,“Bireyin uyum sağlaması, üzerine düşen görevleri yerine getirmesi ve kendine ait bir olayın başkaları üzerindeki etkilerinin sonuçlarını üstlenmesi, başkalarının haklarına saygı göstermesi ve kendi davranışının sonuçlarına sahip çıkabilmesi” olarak tanımlayabiliriz.

Bir toplumda ahlaki değerlerin yerleşmesinde ve korunmasında olduğu gibi, toplum düzenini bozucu, insanların rahat ve huzurunu kaçırıcı işlerin önlenmesinde de, bir kontrol sisteminin bulunması ve buna ilave olarak sorumluluk bilincinin oluşturulması son derece önemlidir.

Sorumluluk kelimesi nedense birçok kişiyi korkutan bir güce sahiptir. Genellikle mecbur olma, gönülsüz ve sıkılarak yerine getirilen görevler sanki sorumluluklarımız içerisindeymiş gibi düşünülür. Halbuki günlük hayatımızda çok basit ve sıradan işler de bizim sorumluluklarımız arasında sayılabilir. Öğrencilerin okula gitmesi, yataktan kalktıktan sonra yatağımızı toplamamız, babanın ailesi için çalışıp evi geçindirmesi vb.

İnsan olarak dünyaya geldiğimizden beri yaşamının sonuna kadar devam eden bir dizi görev ve zorunluluklara sahip oluruz. Kişinin öncelikle kendi hayatına karşı, sonra da yaşadığı çevreye karşı üstlenmek zorunda olduğu sorumlulukları vardır. Sorumluluk duygusuna sahip bir insan yaptıklarının sonucunu, ona verilen görevlerin önemini bilir ve herkes tarafından takdir edilir. Kısaca başkalarının haklarına saygı gösteren, kendi davranışlarının sonucunu kabullenen insan sorumluluk sahibi insan demektir.

Sorumluluk Duygusu Nedir?

Sorumluluk duygusuna sahibi olan bir bireyi şöyle tanımlayabiliriz; kendi kararlarını kendi alabilen, bağımsız davranabilen, değer yargıları olan, karar alırken mantıklı düşünüp elinde olan tüm kaynakları kullanabilen, kendine her konuda güvenli, başka bireylerin haklarını göz ardı etmeden kendi ihtiyaçlarını karşılayan kişidir.

Başladığı bir işin olumlu veya olumsuz ortaya çıkabilecek tüm sonuçlarını sırtlayabilen bir kişiye sorumluluk duygusu sahibi kişi denilebilir. Sorumluluk küçük yaşlarda başlar ve duygusal, sosyal, zihinsel ve bedensel açıdan oldukça önemlidir. Sorumluluk duygusu hayatta başarılı ve mutlu olmayı etkileyen en önemli kişilik özelliklerindendir.

 

Sorumluluk Duygusu Nasıl Kazandırılır?

Bir bireye sorumluluk duygusu çocuk yaşlarda kazandırılır, ergen olduklarında ve yetişkinlik dönemlerinde de devam eder. Bunun için anne babaların çocuklarda gelişim dönemleri hakkında bilgi sahibi olması gerekmektedir. Sorumluluk duygusu doğuştan gelmez ancak doğumdan başlayıp tüm hayat boyunca süren, öğrenilmesi ve kazanılması zorunlu olan bir davranış şeklidir.

 

İşte çocukların sorumluluk almayı öğrenmelerine yardımcı olabilecek bazı ipuçları:

  • Çocuklara, görevlerini yerine getirmeleri için yeterince açık ve olumlu talimatlar verin ve tamamlamak için çok zaman verin.
  • Çocuklarınız için kendileri için yapabilecekleri şeyler yapmaktan kaçının. Çocukların deneyimlerinden deneme yanılma yoluyla ve anlamaya zaman ayırarak öğrenmeleri gerekir. Çocukların sorumluluk almasına ve standartlarını kabul etmesine izin verin.
  • Sipariş vermek yerine çocuklara sorun. Çocukları görev yapmaya zorlamak veya zorlamak onların sorumluluklarını geliştirmelerine yardımcı olmak için bir yol değildir. Çocuklar, kendilerini ihtiyaç duyduklarını ve işlerini yapabileceklerini hissetmek için yaptıkları zaman yardım etmeye istekli olacaklardır.
  • Sonuçları kullanın. Ebeveynlerin, çocuklarının eylemleri için hesap verebilirlik duygusu geliştirmelerine yardımcı olacak bir sınırını aşmanın sonuçlarının ne olacağını açıklamaları önemlidir.
  • iyi bir rol model ol. Çocuklar ebeveynlerinin gördüklerini izleyerek ve taklit ederek öğreniyorlar. Ebeveynlerin vaatte bulunmak, paylaşmak, işbirliği yapmak, yardım etmek, eşyalarına özen göstermek ve sorumlu olmak gibi uygun davranışları modellemeleri gerekir.

 

Kaynak: http://missourifamilies.org/features/parentingarticles/parenting96.htm

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

En Çok Okunan Yazarlar

Birden fazla kategori barındıran güncel içerikli internet bloğu. Bilim ve Teknoloji Girişimcilik Kültür ve Sanat Filmler ve diziler Yaşam Spor Oyun
To Top