Yaşam

Sosyopat Diye Neye Denir?

Sosyopat kelimesi son zamanlar çok duyulan bir kelime. Sosyopatlık bir akıl hastalığı değildir. Daha anlaşılır bir şekilde açıklayacak olursak antisosyal kişilik bozukluğu. Psikopatlıkla aynı şey değildirler. Başkalarına zarar verecek davranışlarda bulunmaktan çekinmezler, suçluluk duygusundan uzaktırlar, eleştiriye tahammülleri yoktur ve karşılarındaki insanı toplumdan uzaklaştırmak için baskı kurarlar.

‘Bu saydıklarına sahip arkadaşlarım var benim!’ diyor olabilirsiniz lakin bir sosyopatı tanımak o kadar da kolay değildir. Şimdi günlük yaşantımızda karşılaşabileceğimiz bu insanların genel özelliklerine bakalım.

1. Sosyopat Kişilikler, Çoğu zekidir, ancak zekâlarını diğer insanları kandırmak için kullanırlar. Yüksek IQ’lu olanlar toplum için gerçek bir tehdit unsuru olabilirler. İşte bu nedenle yasalara yakalanmadan cinayet işleyebilen seri katillerin çoğu sosyopattır.

2. Sosyopatlar kararlarında ve davranışlarında spontandırlar; planlı, programlı yaşadıkları söylenemez. Sıradan insanlardan farklı olarak tuhaf karşılanabilecek davranışlarda bulunurlar. Tehlikeli ve mantıksız eylemlerde bulunmaktan çekinmezler.

3. Sosyopat kişilikler, genellikle karizmatiktirler; çevrelerinde çoğunlukla bir hayran kitlesi bulunur. Cinsel açıdan da çekici oldukları söylenebilir.

4. Sosyopat kişilikler, suçluluk veya pişmanlık duymazlar. Dolayısıyla en ufak bir vicdan azabı duymadan insanları kolayca kandırabilir, tehdit edebilir veya zarar verebilirler. Kendi çıkarları için başkalarına zarar vermekten çekinmezler. “Başarılı” bir sosyopatın bir ülkede üst düzey mevkilere rahatça yükselmesi bu yüzdendir.

5. Sosyopat kişilikler, Deneyimleri ile ilgili beklenmedik yalanlar icat etmekte çok ustadırlar. Olayları o kadar abartırlar ki bir noktadan sonra saçmalamaları kaçınılmaz hale gelir. Ancak çarpıtılmış gerçekleri bir öykünün arasına ustaca gizleyerek, saf ve iyi niyetli insanları yalanlarına kolayca kandırırlar.

6. Sosyopat kişilikler,  İnsanlara hükmetmeye bayılırlar. Bedeli ne olursa olsun her tartışmada ve kavgada kazanan taraf olmak isterler.

7. Sosyopat kişilikler, Sevme ve âşık olma yeteneğinden yoksundurlar. İstediklerini elde etmek için severmiş, empati duyarmış gibi yaparlar.

8. Sosyopat kişiliklerin şiirsel bir dilleri vardır. Sözcükleri çok ustaca kullanırlar. İnsanları konuşmalarıyla kendilerine hayran bırakacak kadar iyi hatiptirler.

9. Sosyopat kişilikler, hiçbir zaman özür dilemezler. Yanlışlık yapmış olduklarına inanmazlar; suçluluk hissi duymazlar. Hatalı oldukları kanıtlanmış olsa bile özür dilemezler ve saldırılarına devam ederler.

10. Sosyopat kişilikler, derin bir hayal âleminde yaşarlar. Bütün bu özellikleri nedeniyle bir sosyopatla mantık çerçevesinde tartışılmaz. Tartışmaya girmek yalnızca zaman kaybına neden olur.

Bu özelliklerin bazıları normal bir insanda da olabilir. Fakat Sosyopat kişilikli insanlarda bütün bu özellikler en yüksek seviyede gözlenir.

1 Comment

1 Comment

  1. Pingback: Kendine Aşıkların Hikayesi, Narsistik - Kırkiki.net

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

En Çok Okunan Yazarlar

Birden fazla kategori barındıran güncel içerikli internet bloğu. Bilim ve Teknoloji Girişimcilik Kültür ve Sanat Filmler ve diziler Yaşam Spor Oyun
To Top
%d blogcu bunu beğendi: