Girişimcilik

Startup nedir?

Startup. Amerika’da başlayan ardından tüm dünyada rüzgar gibi esen bir iş modeli akımdır.Türkçe karşılığı tam olarak bulunmasa da yeni girişim olarak adlandırılabilir.

Girişim ve start p sürekli birbirine karıştırılan kavramlardır. Mesela bakkal dükkanı açmak bir girişimdir evet ama bir startup değildir. Bir startup olabilmeniz için girişiminize katma bir değer yani inovasyon eklemeniz gerekir.

Bakkal dükkanı açmak startup kurmak  değilken tüm bakkalları tek platformda toplayıp en yakından ve en uygundan online sipariş verebilmeyi sağlamak bir startuptır.

Startupların yani yeni girişimlerin amacı hem tüketicilere daha önceden sunulmamış olan bir şeyi sunmak hem de hızla büyümeyi hedeflemektir. Çoğu kez bu tür projelerin teknolojiyle birlikte hareket ettiğini görmemize karşın startupın illa teknolojiyle alakalı bir proje olması gerekmez. Tarım konusunda başlattığınız yeni bir proje de pek ala startup kavramı altında incelenebilir.

Startuplar yerelden daha çok globale hizmet etmelidir.

Startuplar bir probleme çözüm olmalıdır.

Bir probleme çözüm olmayan hiçbir girişim veya startup başarılı olamaz. Bakkal örneğinden yola çıkalım eğer evinize en yakın bakkalı bilmiyorsanız veya alacağınız ürünleri daha uyguna almak istiyorsanız ama evden çıkmak istemiyor veya fazladan yol yürümek istemiyorsanız bu bir problemdir, eğer bu problemi çözecek bir fikriniz varsa startupınızı başlatabilirsiniz.

Startuplar neden evrensel olmalıdır? Devlet desteği neden önemli?

Dünyanın her yerinde insanlar yaşamakta, insanların olduğu her yerde de problem olması kaçınılmaz bir durum. Sadece kendi yaşadığınız ülkeye hizmet edecek bir startup yerine evrensel olarak kuracağınız bir startup, startupınızı daha değerli kılacak ve daha yüksek gelirler edeceksiniz. Ülkelerin gelişimi de şuan ki yüz yılımızda kesinlikle o ülkedeki girişimcilere bağlıdır. Eğer sizin girişiminiz ve startupınız dünya genelinde kullanılan bir ürüne dönüşürse sizin devletinizin kasasına para girecek en kötü ihtimalle devletinizin kasasından para çıkmayacaktır, bu durum devletinizi ve sizi daha değerli kılacaktır.

Türkiye Cumhuriyeti olarak geç kavradığımız girişimcilik kavramı geç de olsa artık kavrandı ve ülkemizde bu konuda projeler yürütülmeye başlandı.

Turna.com, Edelkrone, Insider, Onedio, Yemek sepeti, Paraşüt, İyzico, Kolektif House, Scorp vb. ülkemizde kurulmuş ve başarılı olmuş birkaç startup firmasıdır.

Startup mı kuracaksınız?

Öncelikle şunu bilmeniz gerekir iyi bir fikir sizin her sabah yataktan çıkarıp çalıştırabilir ama dünyayı değiştirecek fikir sizi uyutmaz.

Konfor alanınızdan vazgeçeceksiniz, hiçbir iş risksiz değildir her şeye hazır olmalısınız en çokta başarısızlığa.

İşiniz hayatınız olacak günde 24 saat boyunca çalışıyor gibi olacaksınız.

Asla para kazanamayabilirsiniz, bunu unutmayın.

Emeklilik, tatil veya ikramiyeniz olmayacak aklınızda bulunsun.

Tek başınıza girişmeyin. Tek başınıza başladığınız startuplarda gelirlerinizden ziyade sürekli giderleriniz olacaktır.

Ekip arkadaşları seçiminizi iyi yapın vasıflı kişiler olmasına dikkat edin. Mesela en basitinden muhasebe konusunda bilgili bir ekip arkadaşınızın olması sizi bir muhasebeciye verecek paralardan kurtarabilir.

Sizi her zaman aşağıya çekecek insanlar olacak, olumsuz yorum yapanlar ülkesi Türkiye’de. Eğer yarın öbür gün bir fikrinizi anlatmaya kalkarsanız herkes o alanda uzman gibi yorum yapmaya başlayacak, buna hazır olun.

Silikon vadisi nedir?

Amerika Birleşik Devletleri’nde Kuzey Kaliforniya’daki San Francisco Körfez Bölgesi’nin güney kısmında konumlanan bölgeye verilen isimdir. Önemli teknoloji şirketlerine ev sahipliği yapmış, bugün hala büyük teknoloji girişimlerine ev sahipliği yapmakta olan bölgedir.

İlk mikroişlemci, ilk bilgisayar, arama motorları olan Yahoo, Google ve sosyal paylaşım sitesi Facebook burada ortaya çıkmıştır.

Birkaç Startup örneği;

SPACEX: 

Elon Musk tarafından kurulan uzay taşımacılığı şirketi.

PİNTEREST:

Her türlü görselin paylaşıldığı ve pano sistemiyle çalışan bir sosyal platform.

AİRBNB:

Küresel ölçüde çalışan bir konukseverlik uygulaması.Üyeler ziyaret ettiği ülkelerde aile yanında konaklama imkanına sahip.

UBER:

Yeni nesil gelişmiş taxi hizmeti diye açıklanabilir.

XİAOMİ:

Dünyanın en büyük 4. akıllı telefon üreticisi

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

En Çok Okunan Yazarlar

Birden fazla kategori barındıran güncel içerikli internet bloğu. Bilim ve Teknoloji Girişimcilik Kültür ve Sanat Filmler ve diziler Yaşam Spor Oyun
To Top