Bilim ve Teknoloji

Su 57 mi ? Yoksa f 35 mi ?

Türkiye, gelişen teknolojiyle birlikte envanterinde savaş ekipmanlarını da geliştirmeye, yenilemeye başladı. Türkiye, bir kaç yıl önce projesi başlatılan 5.nesil F-35  uçakların üretimine başlayan Amerika Birleşik Devletlerinin projesine katıldı. Uçağın üretiminde ortak olundu. ABD ile önce Suriye’deki PYD varlığı ile ardından Rahip Brunson ve yapılan yaptırımlar ile aramız açılmıştı. Suriye’deki savaştan dolayı NATO Türkiye’ye Patriot hava savunma sistemi kurulmuştu. Bir kaç yıl sonra NATO patriotlarını geri çekti. Ve bize Patriot satmadı. Bizde bu olayların üstüne Rusya’dan S-400 almaya karar verdik. Alınan bu karar ABD’yi memnun etmedi. F-35 savaş uçaklarının tesliminde sorun çıkarmaya başladılar.

 

Türkiye’nin Rusya’dan S-400 hava savunma sistemi alması durumunda F-35 savaş uçaklarının Türkiye’ye verilmemesi gerektiğini” söyleyen Scaparrotti’ye ABD farklı birimlerden de anında destek geldi. Senatör Tillis’in “Türkiye bence F-35 üretim zincirinden de çıkarılmalı” açıklamasını ardından, Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Palladino, “Türkiye’nin S-400 alması F35 programındaki rolünün gözden geçirilmesinin yanı sıra gelecekteki silah transferlerini de risk altına alır” dedi ABD tarafından bu açıklamalar geldi. Türkiye her firsatta S-400 anlaşmasının bitmiş bir anlaşma olduğunu dile getirsene bu karşı taraf için bir anlam ifade etmiyor.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun, “F-35’ler olmazsa Türkiye’nin, ihtiyacı olan uçakları herhangi bir yerden almak durumunda kalacağı” yönündeki açıklaması gözleri Rus yapımı Su – 57 uçaklarına çevirdi.

Peki F-35 ve Su – 57 uçaklarının özellikleri neler bir bakalım

 

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

En Çok Okunan Yazarlar

Birden fazla kategori barındıran güncel içerikli internet bloğu. Bilim ve Teknoloji Girişimcilik Kültür ve Sanat Filmler ve diziler Yaşam Spor Oyun
To Top