Bilim ve Teknoloji

Tembellik ve İlk webcam’in icadı

Tembellik

Tembellik etkin olmaya karşı gönülsüzlük. Bir iş yapabilecekken bundan çekinme, bir uğraş için gayret etmeme ve eyleme geçmeme durumu diye bilinir tabir edilir oysaki insanlarda tembellik denen özellik var olmamış olsaydı şuan kullandığımız çoğu şey icat edilmemiş veya keşfedilmemiş olurdu.

Microsoft’un kurucusu Bill Gates bir röportajında ‘Her zaman en tembel insanları işe alırım çünkü tembeller çok karışık işleri bile en kısa yoldan yaparlar’ demiştir.

Size tembel insanların da büyük ve çarpıcı şeyler yapabileceğine bir örnek vermek istiyorum.

Tarihteki ilk web cam  kahve makinelerinde ne kadar kahve kaldığını gözetlemek üzere üretildi.

1991 yılında Cambridge Üniversites‘nde çalışan bilim adamları, çalıştıkları binanın başka bir kısmında bulunan kahve makinesini  gözlemleyebilmek için webcam teknolojisini icat ettiler. Eğer kahve demliği boşsa, kalkıp binanın içinde o kadar yol kat etmek istemiyorlardı. Bu yüzden bir kamera, daha yeni icat edilmiş Web ve bu ikisini birleştiren bir yazılım ile dünyanın ilk web kamerasını icat ettiler.Ve tam 10 sene boyunca bu kamera görevini yerine getirerek bilim adamlarına kahve makinesinin boş veya dolu olup olmadığını gösterdi.

Sitemizde daha önce de yazdığımız kahve ile ilgiyi yazıyı okumak için yandaki Kahve kelimesine tıklayın

İlk web cam den sonra Microsoftunda el atmasıyla web cam olayı geliştirilip bir dönem neredeyse her Türk ailesinin evine girdi.Ve farklı farklı türler için kullanıldı

Akraba ziyaretlerinin yerini görüntülü konuşmalarının aldığı ilk zamanlar.

Çok daha sonra eBay’de açık artırmayla 5.000 dolara satılan kamera, yenilenerek Krups’ta aynı işlev için kullanılmaya başlandı.

Tembellik her zaman bir dezavantaj değildir bazen bir şeyi yapmaya üşenmek size o şeyin yapılması için daha kolay yollar gösterip ilham verebilir.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

En Çok Okunan Yazarlar

Birden fazla kategori barındıran güncel içerikli internet bloğu. Bilim ve Teknoloji Girişimcilik Kültür ve Sanat Filmler ve diziler Yaşam Spor Oyun
To Top
%d blogcu bunu beğendi: