Bilim ve Teknoloji

Tesla Motors

Gerek özellikleriyle gerek tasarımıyla ortalığı kasırıp kavuran Tesla araba şirketi hakkında neler biliyorsunuz?

Tesla Motors bilinenin aksine Elon Musk tarafından kurulan bir şirket değildir. Tesla Motors, 1 Temmuz 2003 tarihinde Martin Eberhard tarafından kurulmuş bir şirkettir.

Tesla Motors6.3 milyon dolar sermaye ile hayata geçmiş ve ilk üretimlerini Menlo Park, California’da bir zamanlar Chevroletbayisi olan garajda gerçekleştirmiştir.

Tesla Motors elektrikli araç ve elektrikli araç motor parçaları tasarlayan, üreten ve satan bir Amerikan şirketidir.

 

Tesla’nın batışı

Kurulduğu günden beri sürekli maddi sıkıntılar çeken şirket birkaç kere kapanmanın eşiğine gelmiş.

Tesla, ilk ürünü olan Roadster’ı aslında 2007 yılında 109,000 dolardan satışa sunmayı planlıyordu ama üretimden önce hazırlanan bir denetleme raporu, aracın üretiminin 140,000 dolara mal olacağı ortaya çıktı. Aslında her satılan Roadster 31.000 dolar zarar demekti. Elon Musk, o günlerde Tesla’nın ana yatırımcısı olsa da CEO’su değildi ve kendi hesaplamalarına göre Roadster’ın maliyeti 65,000 dolar olmalıydı. İngiltere’de aracın dış panelini üreten tesise gittiğinde istedikleri malzeme için gerekli malzemelerin bulunmadığını fark etti. Satılma kısmını bir kenara bırakın daha üretilmesi bile olağan değildi. O ana kadar Tesla 100 bin dolar kaybetmiş ve hiç otomobil üretememişti.Dönemin CEO’su Martin Eberhard istifa etti ve yerine Michael Marks geçici olarak CEO olarak koltuğuna oturdu.

Elon Musk tüm bu yenilgileri kabul etmeyip Tesla Motors a 20 milyon dolar daha yatırım yaptı. Kararlıydı elektirkli araba çağının başını çekmek istiyordu. Tesla’nın mühendisleri Musk’ın kararlılığı karşısında asıl sorunu çözmek için fazlasıyla motive olmuştu. Lityum-iyon piller kullanılarak dayanıklı ve güçlü bir batarya üretildi. Üretilen 200 KW gücündeki lityum-iyon motor 288 beygir gücüne denk geliyordu.

Tesla’nın Şahlanışı

Musk finansal şartlar altında Roadster’ın üretimini hızlandırmak zorundaydı ve Marks ile yollarını ayırıp mikroçip uzmanı Ze’ev Drori’yi CEO atadı. Ze’ev Drori 1970’te kurduğu Monolithic Memories firmasını 1987’de AMD ile birleştirmiş ve adını duyurmuştu.

Musk ekonomik kalkınmanın ürettikleri bataryaları satmayla mümkün olduğunu düşünüyordu.

Tesla sonunda gün yüzü görmüştü ancak Elon için bu sadece başlangıçtı. Bu yüzden hızla ana planın ikinci kısmına geçti.

 

Model S

Model S bir SUV olacaktı. California’da üretilecekti. Egzoz, ısı koruma panelleri ve katalitik konvektör olmaması, aracın bolca boş alana sahip olacağı anlamına geliyordu. Kısaca 3.sıra koltuklar için gerek alana sahip olacaktı.

Tesla mühendisleri Roadster üretim maliyetini 95,000 dolara indirmişti ancak Musk’ın bir önceki yıl indirim fiyatı olarak belirlediği 92,000 dolardan yaptığı yüzlerce ön satış durumu kurtarmıyordu. Maliyetin çok daha aşağı çekilmesi gerekiyordu ve 2008 sonuna gelindiğinde firmanın kasasında sadece 500,000 dolar kalmıştı. Tesla gibi fazlasıyla tökezleyen SpaceX, Musk’ın kişisel servetini bitirmek üzereydi ve 37 yaşındaki girişimcinin sadece 20 milyon doları kalmıştı. O an halen milyoner biri olarak havlu atabilirdi.Ama atmadı.küçük kardeşi Kimbal‘ı aradı ve finansmana ihtiyacı olduğunu söyledi. Tesla’da küçük de olsa yatırımı bulunan kardeşini ikna etmeyi başardı. Planı, Roadster’ı satışa sunabilecek hale getirmek, Daimler’e seri halde batarya üretmek ve kazanacakları para ile hükumetten teşvik almayı başarmaktı. Tesla’nın ölüm-kalım sürecine girmesinden önce, Drori’yi görevden aldı ve CEO koltuğuna kendisi geçti.

Tesla’nın dirilişi

Elon Musk oynadığı kumarı kazandı. Ocak 2009’da, Daimler 40 milyon dolardan fazla gelir anlamına gelen 1.000 adet batarya siparişi verdi. Daimler Mayıs 2009’da 50 milyon dolar karşılığında Tesla’nın yüzde 10 hissesini satın alarak firmaya derin bir nefes aldırdı. Tesla’nın piyasa değeri 500 milyon doların üzerine çıkmıştı.

Model S prototipini Mart 2009’da tamamladı. Musk’ın fazlasıyla alıştığımız göz alıcı tanıtımlarından belki de en anlamlısı, Los Angeles’taki bir roket fabrikası yakınlarında yapıldı. Model S’i örten örtü kalktığında  spot ışıkları altında Model S belirdi.

Model S’in tanıtılmasından 3 ay sonra, ABD hükümeti İleri Teknoloji Araçları Üretim Kredi Progamı kapsamında Tesla’ya 465 milyon dolar vermeyi kabul etti.

Firma Ekim 2011’de Model S betayı tanıttı. 3,000 ön sipariş alan otomobil tek şarjla 500 kilometre gidebiliyordu. Şubat 2012’de, Tesla Model X sunuldu. Otomobilin ön siparişlerinden elde edilen gelir 40 milyon dolardı. Aracın tanıtımının ardından TeslaMotors.com internet sitesi trafiği %2800 arttı.

Haziran 2012 de Model S piyasaya sunulduktan iki sene sonra Tesla patentlerini açık kaynaklı hale getirdi. Elon Musk, elektrikli araç üretmek için patentlerini kullanmak isteyen firmalara karşı yasal işlem yapmayacaklarını belirtti.

“Deliklerle dolu bir gemideyiz ve bu gemi su alıyor. Biz Tesla’yla bu suyu boşaltan bir kova yaptık. Siz olsanız kovanın tasarımını paylaşmaz mısınız?”

Tesla’nın artık engel tanımayan büyümesi Nevada’daki dev batarya tesisi Gigafactory ile daha da sağlam temellere oturdu. Otomobillere yarı-otonom sürüş özelliği kazandıran Autopilot teknolojisi de yazılım alanında seviye atlanmasını sağladı.

2016’da Model 3‘ü sunan Tesla, kısa süre önce Tesla Roadster’ın yeni versiyonu ve ilk yarı-otonom tırı Tesla Semi‘yi tanıttı.

Adını Şubat 2017’de ‘Tesla’ olarak kısaltan firma, otomobilden kalan vakitte yatırımını en uzman olduğu alana, bataryalara yapıyor,

Şuan Tesla zaman zaman yükselişe geçen bir firma olsa da çoğunlukla zarar ediyor ve şuan en büyük amaçlarının herkesin cebine uygun Tesla arabalar üretmek olduğunu söylüyorlar.

Henry Ford ilk ucuz ve kullanışlı arabayı yaptığında, insanlar “Atın nesi var ki?” dedi. Buna rağmen Henry, büyük bir kumar oynadı ve kazandı.

Elon Musk

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

En Çok Okunan Yazarlar

Birden fazla kategori barındıran güncel içerikli internet bloğu. Bilim ve Teknoloji Girişimcilik Kültür ve Sanat Filmler ve diziler Yaşam Spor Oyun
To Top