Bilim ve Teknoloji

Tüm gerçekleri izleyicilere yansıtan dizi: Çernobil!

HBO’ nun mini serisi Çernobil’i mercek altına alıyoruz.

7 Mayıs 2019’da ilk bölümünü yayınlayan dizi 4 Haziran 2019 tarihiyle final yapmış durumda. 5 bölümden oluşan inanılmaz bir seri izledim. İnsanların ne tür fedakarlıklar yapabileceklerine ve ne kadar büyük bir yıkımdan kurtulduğumuza şahit oldum bu diziyle.

 

Çernobil felaketi nedir ?

Çernobil kazası, 26 Nisan 1986 tarihinde Ukrayna Pripyat şehrinin 14.5 km. kuzeybatısında bulunan Çernobil şehrinde konuşlu olan Çernobil Nükleer Santrali’nde yapılan bir deney esnasında meydana gelen nükleer kaza felaketidir. Kaza 4. reaktörde gerçekleşmiş ve sonucunda havaya öldürücü miktarda radyoaktif madde yayılmış, dünya en büyük nükleer felaketini yaşamıştır.

Facianın üzerinden tam 33 yıl geçmesine rağmen, 100 atom bombası gücünde radyoaktif madde 4. reaktörün içinde hapsedilmektedir.

Gelelim dizimize

Çernobil dizisi belgesel tadında değil aslında daha çok bir film gibi. Oyuncu kadrosu inanılmaz bir iş başarmış gerçekten. Sanki birebir ordaymışsınız gibi felaketi yaşıyorsunuz sizde. Diziyi izlemeden önce felaketin bu kadar büyük olacağını anlayamamıştım, fakat şimdi anlıyorum ki Dünya çok çok daha büyük sorunlardan kurtulmuş, yapılan fedakarlıklar o kadar değerli ki, dizi bunu size hissettiriyor. Çaresizlik, korku, heyecan ve gerilim. İzlerken sadece 5-6 saatinizi alacak bu diziyi mutlaka tavsiye ediyorum.

Bir daha umarım böyle bir felaket yaşamayız. Sağlıkla kalın.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

En Çok Okunan Yazarlar

Birden fazla kategori barındıran güncel içerikli internet bloğu. Bilim ve Teknoloji Girişimcilik Kültür ve Sanat Filmler ve diziler Yaşam Spor Oyun
To Top
%d blogcu bunu beğendi: