Bilim ve Teknoloji

Türkiye ve İHA

Geçen yazımda İHA’ların nasıl ortaya çıktığından ve yazının sonuna doğru da Türkiye’nin İHA’lar ile tanışmasından bahsetmiştim. Şimdi ise Türkiye’nin İHA üretmesi ve İHA’ların mimarı Selçuk Bayraktar’dan bahsedeceğiz.

Türk Silahlı Kuvvetleri, İzmir-Doğanbey’de yapılan Efes 2010 Tatbikatı’nda, ilk defa mini insansız hava aracı “Bayraktar” kamuoyuna tanıtıldı. Bu projenin arkasında Baba Özdemir Bayraktar ve üç oğlu Haluk, Selçuk ve Ahmet’in çalışması var. Küçük bir atölyede başlayan çalışma, daha sonraları Genelkurmay Başkanlığı’nın her aşamasında Bayraktar ailesinine verdiği destekle devam etti. BAYKAR yönetim kurulu başkanı Özdemir Bayraktar insansız hava aracı üretmeye 2004 ‘de karar verdi. ABD’de eğitimini tamamlayıp gelen Selçuk Bayraktar’ın katılımıyla çalışmalar hız kazandı. Savunma Sanayi Müsteşarlı’ğı ve TUSAŞ aracılığı ile Bayraktar ailesinin çalışmalarıyla 2010 yılına kadar sürdü ilk İHA’nın adı ANKA oldu.

.ANKA ilk testinde havada 10 dakika uçabiliyordu. Silahlı Bayraktar Taktik İHA’da ilk başarılı atış testini 2015 yılında yaptı. Türkiye’deki İHA sürecini en güçlü haline getiren gelişme ise 2016 yılında Bayraktar’ın silahlı İHA olarak hizmete girmesi oldu.

Selçuk Bayraktar kimdir?

Bu iş bir takım işi olsa da İHA’ların mimarı Selçuk Bayraktar’ın hayatından bahsedelim. 1980 yılında yılında İstanbul Sarıyer’de dünyaya geldi. Eğitim hayatı boyunca başarılı bir öğrenci oldu. 1997 yılında Robert Kolej’den mezun olduktan sonra, İTÜ Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği bölümünde lisans eğitimine devam etti. Üniversite eğitimi esnasında University of Pennsylvania’nın GRASP laboratuvarından staj kabulü aldı. Staj kapsamında almış olduğu burs teklifiyle, yüksek lisans eğitimini 2002-2004 arasında Upenn’de sürdürdü. University of Pennsylvania‘da insansız uçaklar üzerine master, Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’nde (MIT) robotik kontrol sistemleri konusunda doktora yaptı. Aynı zamanda ödüllü akademisyen Prof. Dr.George Pappas’ın yardımcısı olarak araştırma asistanlığı görevini sürdürdü.

Araştırmaları kapsamında dünyada ilk kez İHA‘ların formasyon uçuşu deneyleri, hava-yer robot takımlarının koordinasyonu, uçuş kontrol ve güdüm sistemleri konularında bilimsel yayınlara konu olan çalışmalar gerçekleştirmiştir.

Yüksek lisans eğitimini tamamladıktan sonra çalışmaları esnasında göstermiş olduğu üstün başarılardan dolayı Massachusetts Institute of Technology’de burslu olmuştur. Doktora eğitimi sürecinde İnsansız Helikopter Sistemlerine agresif manevra yapma kabiliyeti kazandıracak otomatik uçuş kontrol algoritmaları alanında çalışmalar yürütmüştür.

 

 

1 Comment

1 Comment

  1. Avatar

    Renas

    28 Nisan 2019 at 23:04

    Verimli bir yazı

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

En Çok Okunan Yazarlar

Birden fazla kategori barındıran güncel içerikli internet bloğu. Bilim ve Teknoloji Girişimcilik Kültür ve Sanat Filmler ve diziler Yaşam Spor Oyun
To Top
%d blogcu bunu beğendi: