Girişimcilik

Türkiye’de Deniz Mi Daha Dalgalı Yoksa Döviz Mi?

Dalgalanmaların bitmediği ülke Türkiye’nin son yıllarda ekonomisi kötü bir hale gelmiş ve halende iyiye gitmeyen bir halde. Peki önceden de pek iyi olmayan Türkiye ekonomisi şuan ki kötü halinden neden kurtulamıyor? Bunun cevabını az çok herkes bilse de hiç bilmeyenler için sayısal verileri pek kullanmamaya çalışarak açıklayacağım. Bu yazıda herhangi bir siyasi algı yoktur.

Dolar ve Türk Lirası

Resmi olan grafiklere baktığımızda Türk lirasının dolar karşısında son 10 yılda çok fazla değer kaybettiğini görürüz. Peki neden diğer para birimleri değilde dolar bizim için önemli. Türkiye gibi Orta-doğu ülkeleri, Amerika ve Avrupa ülkeleri için büyük bir pazar yeridir. Yani ürettikleri çoğu şeyi bu ülkelere satarlar. Bizde Türkiye olarak, dış ticaretimizin büyük miktarını Amerika ve Avrupa ülkeleriyle dolar kullanarak yapıyoruz. Peki dolar neden bu kadar fazla değer kazanıyor?

Somut anlatmak gerekirse eğer Türkiye’ye dolar girerse ülke dolara sahip olacağı için Türk lirası karşısında dolar, değer kaybeder. Eğer Türkiye’den dolar çıkarsa Türk lirası, dolar karşısında değer kaybeder. Ülkenin parasının değer kaybetmesindeki en büyük etken ithalat ve ihracat arasındaki farktır. Eğer bir ülke yurt dışından çok fazla şey satın alıp çok az şey satarsa, her zaman zarar edecek ve cari açık giderek büyüyecektir. Türkiye istatistiklerine baktığımızda cari açığın giderek kötü bir hal aldığını görürüz. Peki neden böyle oluyor?

İhracat Önemli

Bir ülkeye gelen ana gelir kaynakları genellikle; tüketici ihtiyaçları üretip satmak, teknoloji üretip satmak, tarım ürünleri yetiştirip satmak, turizmi kullanmak, petrol veya maden ürünleri satmak gibi şeylerdir. Bir ülkenin kalkınması için üretim çok önemlidir. İlk olarak Türkiye tüketici ihtiyaçları(giyim, yiyecek ürünleri) üretip satan bir ülkeydi. Fakat sattığı tüketici ürünleri ülke ekonomisini düzeltmeyecek kadar az olduğu için pek fayda sağlamıyor. Özellikle son yıllarda tüketici ürünleri üreten bir çok devlet firması özelleştirildiği için artık onlarda vergiden başka pek fazla gelir sağlamamakta.

Teknoloji olarak geçmişte Türkiye diğer gelişmiş ülkelerin yaptığı teknolojik adımları yakalayamayıp, yüksek teknoloji üretemediği için ülke ekonomisine çok fazla katkı sağlayan bir teknoloji şirketi bulunmamakta. Tarım ülkesi Türkiye dünyanın en verimli topraklarına sahip ülkelerden biridir. Fakat artan vergiler ve enflasyondan dolayı çiftçiler kar edemeyip daha çok ekim yapamadığı için ülkede tarımda çok kötü bir hal almıştır. Bu yüzden şuan birçok tarım ürününü ithal etmek zorunda kalmıştır.

Turizm olarak mükemmel konumda bulunan Türkiye’ye çok fazla turist gelmektedir. Fakat bazı iç karışıklıklar ve yeterli reklam yapılmadığı için turizm sektörü de şuan daha iyi olabilecekken, iyi değildir. Son olarak petrol ve maden kaynaklarımız pek fazla olmadığı için olanlarda özel sektöre ait olduğu için onlardan da pek fazla gelir sağlayamıyoruz.

Yatırımcı

Sonuçta işimiz yatırımcıya kalıyor ve  Türkiye’deki yerli yatırımcılar  paralarını teknolojiye, yazılıma ve ülkeye para kazandıracak yatırımlara yatırmak yerine inşaat sektörüne yatırıyor. Bugün istatistiklere baktığımızda Türkiye’de olması gerekenden fazla satılamamış konut olduğunu görürüz. Bu da bize dışarıdan yabancı sermaye sağlamıyor ve bu yüzden Türkiye’de inşaat sektörü de giderek kötü bir hal almakta.

Şimdide işimiz yabancı yatırımcıya kalıyor. Ülke olarak yanlış devlet politikaları yüzünden, bazı iç karışıklıklar yüzünden yabancı yatırımcıların pek fazla tercihinde olmuyoruz. Şuan ki ekonomideki dalgalanmaların en büyük sebebi yatırımcılardır. Ülkede gelişen iç meselelerden(seçim gibi) dolayı yabancı yatırımcılar parasının boşa gideceğini düşündüğü için yatırımını çekiyor ve ülkeye döviz girmediği için Türk lirası değer kaybediyor. Ülke yöneticileri uzun vadeli, kesin ve kullanılır önlemler almadığı ve yabancı yatırımcıları ülkeye çekemeyip aksine onları kaçırdığı için ekonomide sürekli bir dalgalanma oluyor.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

En Çok Okunan Yazarlar

Birden fazla kategori barındıran güncel içerikli internet bloğu. Bilim ve Teknoloji Girişimcilik Kültür ve Sanat Filmler ve diziler Yaşam Spor Oyun
To Top
%d blogcu bunu beğendi: