Bilim ve Teknoloji

Uçan Taksi İçin İlk Uçuş

Şehir içi yolculukta yeni bir model doğuyor, uçan arabalar. Aslında gelecek deyince bir çoğumuzun ilk aklına gelen, bilim kurgu filmlerinden aşina olduğumuz uçan arabalar yapılmaya başlandı bile. Japonya, Amerika, Almanya gibi teknolojisi gelişmiş ülkeler uçan taksi prototiplerini yayınlamaya başladılar.

Yeni nesil havacılık alanında çok uzun zamandır çalışan Alman şirket Lilium, geliştirdiği uçan taksi modeli ilk kez havalandırmayı başardı. Beş kişiyi taşıması için tasarlanmış bu uçan araba, tamamen elektrikli çalışıyor. Dikey olarak iniş ve kalkış yapabilen ve bu açıdan bir piste ihtiyaç duymayan Lilium, bünyesinde toplam 36 adet elektrikli motor taşıyor.

Uçan Taksi Lilium

Saatte 300 km/s hızda yolculuk gerçekleştirebilecek araç, tek şarjla 300 km gibi bir menzil sunuyor. Büyük şehirler içerisinde yolcu taşımacılığını değiştirmeyi hedefleyen hava aracı, Avrupa Uzay Ajansı tarafından da destekleniyor. Bu araç, motorlarının olduğu kanatçıkların yönünü değiştirerek hareket edebiliyor.

Bu araçla birlikte yerde 55 dakika süren yolculuk 5 dakikaya inebilecek. Lilium Jet ile yolculukta klasik taksilere ödenen ücrete yakın maliyetten bahsediliyor. Aynı zamanda trafik sorununa da büyük oranda çözüm olacak. Bu aracın 2025 yılında hizmete girmesi hedefleniyor. Diğer şirketlerin yaptıkları uçan arabalar ise bahsedildiğine göre 2020-2030 yılları aralığında hizmete girecek. Bu demek oluyor ki gelecek 10 yılda dünyamızda teknoloji açısından büyük devrimler yapılacak.

Uçan taksi Lilium Jet’in deneme uçuşu videosunu da buradan izleyebilirsiniz.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

En Çok Okunan Yazarlar

Birden fazla kategori barındıran güncel içerikli internet bloğu. Bilim ve Teknoloji Girişimcilik Kültür ve Sanat Filmler ve diziler Yaşam Spor Oyun
To Top
%d blogcu bunu beğendi: