Bilim ve Teknoloji

Uzaya Bakan Milyarder: Jeff Bezos

E-ticaretin devlerinden olan Amazon’un kurucusu Jeff Bezos dünyanın 150 milyar dolar servetle dünyanın en zengin insanı. Geleceğe ışıkla bakan Jeff Bezos, Elon Musk gibi başka gezenlere hayat götürmemiz gerektiğini düşünen bir yatırımcı. Bu yüzden kendi uzay şirketi Blue Origin’i kurmuş durumda. Peki Jeff Bezos nereye gitmek istiyor?

Jeff Bezos bize daha yakın olduğu için gitmesi daha az maliyetli olan Ay’a gitmek istiyor. Jeff’in ay planı, ağır sanayinin ay üzerine kurulması durumunda Dünya’da bulunan doğal kaynakların korunabileceği fikrinde. Aynı zamanda ayda insanlara yaşam alanı sağlayıp Ay turizmi de yapmak istiyor.

Geçtiğimiz günlerde Jeff Bezos, ayın güney kutbuna gönderilmesi planlanan Blue Moon isimli ay aracını tanıttı. İnsansız ve yeniden kullanılabilen Blue Moon ay aracının daha sonra uzayda bilimsel araştırmalar sürdürebilmek için gerekli teçhizat, uydu ve yüzey araçları yerleştirmeyi sürdürmesi öngörülüyor. Bezos, “Artık Ay’a yeniden gitmenin, hem de kalmak üzere gitmenin zamanı geldi” diyor.

Blue Moon’un Ay’ın, kraterlerinde buz kütleleri olduğu keşfedilen güney kutbuna inmesi hedefleniyor. Bunun sebebi, bu buzdan elde edilecek suyun ayrıştırılması yoluyla hidrojen üretilerek, bunun, uzay aracının güneş sistemi içindeki yeni görevlerini sürdürmesi için gerekli yakıta dünüştürülebileceği öngörülüyor. Böylelikle Ay, diğer uzay araçları için bir yakıt istasyonuna dönüşmüş olacak.

Bu aracın tasarımı üzerinde son üç yıldır çalışıldığını belirten Jeff Bezos, araç hakkında bazı bilgiler de veriyor. Blue Moon, uzayda pilotsuz olarak yol alacak. 6.5 metrik ton taşıma kapasitesi bulunan araç, bünyesinde Ay yüzeyinde gezecek dört adet araç barındırabiliyor. Firmanın yeni ürettiği roket motorundan güç alacak Blue Moon, Amerikayı 2024 itibariyle yeniden Ay yüzeyine götürecek araç olarak tanıtılıyor.

 

 

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

En Çok Okunan Yazarlar

Birden fazla kategori barındıran güncel içerikli internet bloğu. Bilim ve Teknoloji Girişimcilik Kültür ve Sanat Filmler ve diziler Yaşam Spor Oyun
To Top
%d blogcu bunu beğendi: