Spor

VAR Teknolojisi ve Türk Hakemleri

Gol çizgisi teknolojisi ve VAR nedir?

Gol çizgisi teknolojisi

İlk olarak gol çizgisi teknolojisinden bahsedecek olursak, 2010 Dünya Kupası’nda Almanya-İngiltere maçının belki de kaderini değiştiren bir hakem hatasıyla gündeme geldi gol çizgisi teknolojisi. İngiliz oyuncu Frank Lampard’ın şutunda top çizgiyi geçmiş fakat hakem gol kararı vermemişti.

İşte bu karşılaşmadan sonra futbolun belki de teknolojiyle en önemli karşılaşmalarından biri yaşandı ; gol çizgisi teknolojisi.

 

İlk uygulamalara 2012 Dünya Kulüpler Kupası’nda başlandı ve başarıya ulaşıldı. 2013 yılında ise İngiltere Futbol Federasyonu gol çizgisi teknolojisinin kullanılacağını açıkladı. Tabii ki maça direkt etki eden tek hata topun çizgiyi geçip geçmemesi değildi; kırmızı kartlar, ofsaytlar, fauller. Daha kapsamlı bir teknoloji lazımdı futbola. İşte burada Video Hakem Sistemi yani VAR (Video Assistant Referee) girdi devreye.

 

VAR uygulaması logosu

 

Hakem ihtiyaç duyduğu takdirde saha kenarında bulunan monitöre gelip pozisyonu izleyecek ve VAR odasındaki yardımcı hakemler ile fikir alışverişi yaparak kararını verecekti. VAR ile herkes rahatlayacaktı, maç sonlarındaki tartışmalar yaşanmayacaktı artık. Dünya futbolunda belki evet fakat Türk futbolunda hiç de beklenildiği gibi olmadı !

 

 Türk futbolunda VAR ve hakemler

VAR odası

 

Türk futbolunda VAR ilk defa bir süper kupa maçında Akhisarspor ve Galatasaray arasındaki maçta kullanıldı. Daha ilk günden hakemi tartışmaya başlamıştık fakat zamanla oturur her şey yerine, daha ilk kez kullanıldı dedik ve bekledik verilen kararlar düzelecek diye. Şu an 2018-2019 sezonunun 29. haftasındayız ve maalesef ne tartışmalar bitti ne de verilen yanlış kararlar. Her hafta bir hakemi tartışıyoruz, verilen yanlış kararların üstüne yorum yapıyoruz, insanlar televizyon kanallarında birbirlerine giriyorlar. Hani VAR her şeyi düzeltecekti, hani artık takımların canları yanmayacaktı hakem hatalarından. Sadece bir, iki ya da üç de değil bütün takımlarımız haksızlığa uğruyorlar defalarca. Neden biz hazır olan bir teknolojiyi kullanamıyoruz? Neden tartışmalar bitmiyor? Suçlu kim ? MHK mı, hakemler mi yoksa bizler mi ?

 

VAR uygulamasına giden bir hakem

 

Bu tartışmalardaki en büyük pay maalesef hakemlerimizin. Sanki gurur meselesi haline getirmişler VAR’a gitmemeyi, sanki ne kadar az VAR’a gidersem o kadar iyi hakemim havasındalar. Neden her şeyi ile hazır olan bir teknolojiyi kullanmak bu kadar zor geliyor bizim hakemlerimize? Verilen yanlış kararlar neden başka bir yanlış karar ile örtülmeye çalışılıyor? Biz adaletli bir oyun istiyoruz, biz artık her maçtan sonra tartışmak değil de hak eden kazandı demek istiyoruz. Kalan haftalar ne gösterir bilmem fakat umarım ki sezon sonunda şampiyon olan ve küme düşen takımlarımızı hakemlerimiz belirlemez. Umarım ki hak eden şampiyon olur ve hak eden küme düşer.

 

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

En Çok Okunan Yazarlar

Birden fazla kategori barındıran güncel içerikli internet bloğu. Bilim ve Teknoloji Girişimcilik Kültür ve Sanat Filmler ve diziler Yaşam Spor Oyun
To Top
%d blogcu bunu beğendi: