Genel

Zeka İçeren 5 İbretlik Hikaye

1.Aptal ve Akıllı Adam

Tek başına yürüyen bir adamı aptal bir adam başına taş atarak rahatsız eder. Adam ona dönerek şöyle der: “Sevgili dostum, iyi atıştı. Lütfen bu birkaç frankı kabul et. Bir teşekkürden fazlasını hak edecek kadar çok çalıştın. Her çaba bir ödül gerektirir. Ama oradaki adamı görüyor musun? O benden fazlasını verebilir. Ona taşlarından bazılarını gönder, iyi para kazanırsın.”

Yemi yutan aptal adam aynı hareketi tekrarlamak için varlıklı adamın yanına koşar. Bu kez attığı taşlar için para verilmez kendisine. Adam birden üzerine atılarak fena halde döver ve bütün kemiklerini kırar.

-Seçilmiş Masallar, Jean de La Fontaine

 

2.Karga, Kobra ve Çakal

Bir zamanlar bir banyan ağacına yuva yapan bir karga ve karısı vardı. Büyük bir yılan ağacın kovuğuna girerek yumurtadan çıkan yavruları yedi. Karga taşınmak istemedi, çünkü ağacı çok seviyordu. Bu yüzden tavsiyesini almak için arkadaşı çakala gitti. Bir hareket planı tasarlandı. Karga ve karısı planı uygulamak için uçup gittiler.

Karısı göle yaklaşırken kralın sarayındaki kadınların yıkandığını ve incilerini, kolyelerini, mücevherlerini, elbiselerini, altın zincirlerini kıyıda bırakmış olduklarını gördü. Karga altın zinciri gagasıyla kapıp banyan ağacına doğru uçarken harem ağası peşindeydi. Ağaca varınca zinciri ağaçtaki deliğe bıraktı. Kralın adamları ağaçtaki zinciri almak için ağaca tırmanırken ağaçtaki kobrayı gördüler. Ellerindeki sopalarla yılanı öldürüp zinciri aldılar ve geri döndüler. Karga ve karısı o günden sonra mutlu bir şekilde yaşadı.

-Panchatantra Masalı, IV. Yüzyıl

 

3.Chelm’in Adaleti

Bir gün Chelm kasabasının üzerine büyük bir tehlike belirdi. Kasabanın ayakkabı tamircisi müşterilerinden birini öldürdü. Bu yüzden yargıcın karşısına getirildi ve yargıç asılarak idamına karar verdi.

Karar okunduğunda bir kasabalı ayağa kalktı ve bağırmaya başladı. “Sayın Yargıç, kasabanın ayakkabı tamircisini ölüme mahkum ettiniz! O elimizdeki tek ayakkabı tamircisi. Eğer onu asarsanız ayakkabılarımızı kim tamir edecek?” Kasaba halkı hep bir ağızdan, “Kim? Kim?” diye bağırdı. Yargıç başını sallayarak onayladı ve kararı gözden geçirdi. “Chelm’in iyi insanları,” dedi. “Söylediğiniz şey doğru. Bir tek ayakkabı tamircimiz olduğu için onun ölmesine izin vermek kasabanın aleyhinde olacak. Onun yerine iki çatı tamircisi olduğu için bir tanesi asılsın.”

-Yahudi Folklorunun Hazineleri, Nathan Ausubel

 

4.Voltaire

Fransız karşı görüşler doruk noktasındayken Voltaire, Londra’da sürgünde yaşıyordu. Bir gün caddelerde yürüyen öfkeli bir kalabalık etrafını çevirir. “Onu asın, Fransızı asın,” diye bağırır kalabalık. Voltaire kalabalığa şu sözlerle seslenir: “İngilizler! Fransız olduğum için öldürmek istiyorsunuz. Ama bir İngiliz olarak doğmadığım için yeterince cezalandırılmadım mı zaten?” Kalabalık bu düşünceli sözleri alkışlar ve evine kadar güvenle gitmesi için ona eşlik eder.

-Küçük, Kahverengi Anekdot Defteri, Clifton Fadiman

5.Çaylaklar, Karga ve Tilki

Çaylaklar ve kargalar ormanda bulduklarını yarı yarıya paylaşacaklarına dair bir anlaşma yaparlar. Bir gün bir ağacın altında çaresiz bir şekilde yatan, avcılar tarafından yaralanmış bir tilki bulurlar ve etrafına toplanırlar.

Kargalar, “Biz tilkinin üst tarafını alacağız,” derler. “O zaman biz de alt kısmını alırız,” der çaylaklar. Tilki buna güler. “Ben çaylakların her zaman kargalardan üstün yaratıldığını düşünmüşümdür; bunun için bedenimin üst kısmını, yani içinde beynim ve diğer narin şeylerin olduğu başımı alacaklarını düşünürdüm.” Bunun üzerine çaylaklar “Evet, doğru,” der çaylaklar. “Biz tilkinin üst kısmını alacağız.” Kargalar, “Hiçte bile,” der. “Daha önce anlaştığımız gibi üstünü biz alacağız.”

Sonra rakipler arasında bir savaş çıkar ve her iki taraftan da büyük kayıplar verilir, geriye kalanlar zorlukla kaçarlar. Tilki orada birkaç gün daha kalırken ölü çaylaklar ve kargalarla beslenir ve gücünü toplamış olarak ayrılır. Yolda şöyle düşünmektedir: “Güçlülerin savaşından her zaman zayıflar kar eder.”

Hint Masalları

 

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

En Çok Okunan Yazarlar

Birden fazla kategori barındıran güncel içerikli internet bloğu. Bilim ve Teknoloji Girişimcilik Kültür ve Sanat Filmler ve diziler Yaşam Spor Oyun
To Top
%d blogcu bunu beğendi: